Felvételi és
emelt szintű érettségi
felkészítés

A felvételi felkészítés határozott menetrendet és folyamatos munkát kíván mind a felvételire készülő, mind a tanár részéről.

Aki erre vállalkozik nem kell ugyan, hogy rögtön a kezdetek kezdetén tisztában legyen a követelmények teljességével és teljes elszántsággal csak a tanulásnak éljen és különösen pedig ne valamifajta magolásra gondoljon. Fokozatosan hozzá lehet edződni a kitartó, rendszeres munkához és fokról-fokra feltárul majd mit kell tudni, milyen magasan van az a bizonyos léc, amit meg kell ugrani.

Azt gondolom, hogy aki emelt szintű érettségit kíván tenni, felsőfokú tanulmányokat akar folytatni, már kellő motivációval rendelkezik. Természetesen ösztönzésre, bátorításra mindenkinek szüksége van, amit a közös munkánk folyamán mindenki az apróbb-nagyobb sikerek, élmények során megtapasztal majd. Ehhez párosulhat az érdeklődő, világra nyitott, új ismeretek befogadására kész személyiség.

Ugyanakkor a vizsga meghatározott tudást követel meg, mind a történelem, a társadalomismeret, de akár az Európai Unióval kapcsolatos ismeretek és a filozófia, etika, szociológia alapjai egyaránt olyan érettségi-felvételi követelményeket fogalmaznak meg, melyeket teljesíteni kell.

Ma már sokféle felkészítő anyag, teszt, cikk, esszékérdés, megoldások, összefoglalók elérhetők a tanulók, felsőoktatásba készülők, vizsgára készülők számára. Viszont a sorrend, a logikus, rendszerezett tananyag, a sokéves tapasztalat, az áttekintőképesség, lényeglátás, amivel egy ezzel foglalkozó szakember rendelkezik mindenképp előnyt biztosít azoknak, akik úgy döntenek nem egyedül kívánnak nekivágni ennek a megmérettetésnek.

Nem szabad megfeledkezni az időről sem, amikor nekivágunk a nagy feladat végrehajtásának!

Lehet kezdetben még úgy tűnik szinte beláthatatlan a tanulásra szánt hetek és hónapok sora, ez azonban nincs így! Ha nem akarjuk, hogy ott álljunk a vizsga kapujában tudva, hogy fájó hiányosságainkat már aligha tudjuk pótolni, akkor be kell osztani erőnk és időnk. Nem lehet mindent egyetlen nagy hajrával leküzdeni, átrágni magunkat a kásahegyen.

Másrészt pedig maradandó tudást csak megfelelő tempóban elsajátított, nem kényszernek megélt tanulás révén lehet igazán szerezni.

felvételi oktatás

Minden kérdés fontos! Írj és válaszolok!




    Akik velem kívánnak készülni, azoknak igyekszem támaszkodni a korábban megszerzett ismereteire, tudására. Nem lehet mindent elölről kezdeni, de át tudjuk tekinteni a meglévőket, rendszerezni az elsajátítottakat és – ha csak lehet – valamifajta rendszerbe illeszteni a tanultakat. Így sokkal könnyebb felidézni, emlékezetünkben megőrizni mindazt, amire szükségünk van.

    A legfontosabbak tehát:

    • kulcsszavak, fogalmak, alapvető tények, nevek és történések, időben-térben való tájékozódás, összefüggések, logika, fejlődéstörténet, szerkezeti-tematikus vázlat
    • változatos eszközök és módszerek a hagyományostól a digitális oktatásig,
    • friss, naprakész és aktuális információk,
    • megbízható adatok és tudáselemek a már kiérlelt, vitathatatlan bizonyosságú tudásterületeken,
    • alternatívák, vitatott kérdések, problémák áttekintése, ismertetése,
    • rugalmasság az elsajátítandó anyag feldolgozásban

    Itt is fel kell arra hívni a figyelmet, hogy nem szabad elveszni a részletekben és nem szabad azt gondolni, hogy a memóriánk olyan, mint egy léggömb, amit igyekszünk a vizsgára olyan nagyra fújni, amilyenre csak képesek vagyunk, olyan sok tényt, adatot belezsúfolni, amit csak lehet.

    Egyrészt nem korlátlan a teljesítőképességünk, másrészt még egyszer hangsúlyozni szeretném a rendszerezett, logikus, élményekkel szerzett, átgondolt tudás jelentőségét.

    A történelem és a társadalomtudományok sok meglepő, váratlannak látszó eseményt, történést tartalmaznak.  Alaposabban megvizsgálva azonban ezeket rájöhetünk okokra, felfedezhetünk előjeleket és következtetéseket is levonhatunk, még ha nem is annyira szigorú törvényszerűségek uralkodnak itt, mint a természettudományok területén.

    „Minerva baglya csak a beálló alkonnyal kezdi meg röptét.” – A múlt eseményeit, történelmi személyiségek cselekedeteit, a jelenre gyakorolt hatásukat ugyan sokszor csak utólag érthetjük meg, de nem kell jóssá válnunk ahhoz, hogy értelmezni tudjuk az emberi világot, ami körülvesz minket.

    Forduljon hozzám bizalommal!